Samo tekst
Potražite

 
Mesić: 'Daytonom je bio postignut maksimum; treba pronaći rješenja za unutarnji ustroj BiH'


19/11/2005

Stjepan Mesić
Hrvatski predsjednik Stipe Mesic pozdravlja razgovore kojima se traze modaliteti za promjene Daytonskog sporazuma s cilje da se  BiH, deset godina nakon rata, organizira kao moderna drzava sposobna za
prikljucenje EU I NATO-u.

Za sporazum kojim je prije deset godina zavrsen rat Muslimana, Hrvata i Srba u BiH predsjednik Hrvatske kazat ce da je udario temelj uspostave mira ali da se nije pokazao dobrim okvirom za reformske procese koji bi BiH otvorili put prema Europi.

U razgovoru za Glas Amerike predsjednik Stipe Mesic kazao je da je Bosna postigla maksimum s ustavom kojeg je prije deset godina dobila zajedno s Daytonskim sporazumom ali da sada treba naci nova rjesenja za unutarnji ustroj drzave. "Daytonski sporazum" - rekao je hrvatski predsjednik - "nije rijesio funkcioniranje drzavne zajednice niti je stvorio funcionalniju drzavnu strukture u BiH. Entiteti ne mogu biti drzave niti su bili predvidjeni kao drzave. U tom smislu treba traziti rjesenje, da postoji drzava BiH, mehanizmi
po kojima ce djelovati  i gradjani cija su prava zagarantirana. Gradjani pred zakonom moraju biti jednaki, a sva tri naroda moraju
zastiti svoje interesse jer su konstitutivni narodi".

Hrvatskoj je, kazao je Stjepan Mesic, izuzetno vazno da BiH profunkcionira kao dobro organizirana drzava sa snaznim institucijama sredisnje vlasti.
"Za nas je posebno vazno jer su Hrvati konstitutivan narod u BiH i mi
zelimo da oni kao narod dobiju svoju poziciju kao i ostala dva naroda
a da kao gradjani imaju poziciju kao i svi drugi gradjani BiH."

Hrvatski predsjednik smatra da bez stabilne BiH nema stabilne regije
niti Europe kojoj se regija zeli prikljuciti. Kazao je da bi se u Bosni istovremeno trebala odvijati dva procesa, izgradnja jedinstvene drzave i pomirenje. Uz to, dodaje, mora se utvrditi krivnja za ratne zlocine i osuditi zlocince.

Na pitanje moze li se Bosna i Hercegovina izgraditi kao jedna drzava dok se Srbi ne ispricaju kao sto su to ucinili Nijemci, Stjepan Mesic odgovara da 'zlocin nema nacionalnost ali imaju zlocinci i zrtve'.

"Ne bi polazio od krivnje kolektiviteta ali zlocini se moraju priznati jer zlocini u Srebrenici nisu pocinjeni u ime Finaca i Spanjolaca,
ucinjeni su u ime srpskog naroda i svi oni koji predstavljaju Srbe i u
Bosni i Hercegovini i u Srbiji o tome moraju voditi racuna. U tom
smislu se trebaju  ispricati za zrtve."

emailme.gif Pošaljite članak e-mailom
printerfriendly.gif Ispišite
  Vodeća tema
Zakon o reformi američkog zdravstva propušten u senatsku debatu

  Ostali članci
Iran uvježbava protuzračnu obranu nuklearnih objekata
Novi koraci u izraelsko-palestinskim mirovnim pregovorima
Novi Mjesec - drugi nastavak Twilight sage je u kinima
Majčino mlijeko i zdravlje djece
Pomoć Afganistanu u borbi protiv korupcije kroz strožiju kontrolu isplate američkih financijskih sredstava
Nove preporuke o mamografiji izazivaju protivljenje među liječnicima, ženama i strukovnim udrugama
Knjiga tjedna: "Going Rogue", Sare Palin
Dvadeset godina od usvajanja Konvencije UN-a o pravima djece
Svinjska gripa u Americi - najgore prošlo?
The Oprah Winfrey Show prestaje 2011.
SAD pozdravlja imenovanje novih čelnika EU
Svaki peti dolar utrošen na zdravstvo odlazi na liječenje posljedica prekomjerne težine
National Book Award: Goreu Vidalu nagrada za životno djelo
Web stranica tjedna: SmartHistory
Gen FOXP2 mogao bi biti odgovoran za sposobnost govora
Približavanje stavova na planu klimatskih promjena - najznačajniji rezultat summita u Pekingu
Jahačka škola - tajni zatvor CIA-e u Litvi
Popularnost predsjednika Obame prvi put ispod 50 posto
Marko Hoare: 'Ukidanje Ureda visokog povjerenika za BiH dovelo bi do dezintegracije države'