Samo tekst
Search

'Opasna eskalacija' nasilja prijeti miru u čitavoj regiji, upozorava predsjednik Bush

09/08/2008

U.S. President Bush makes a statement on the Russia-Georgia conflict during his visit to the 2008 Summer Olympic games in Beijing, China, 09 Aug 2008
Predsjednik George Bush komentira sukob Gruzije i Rusije, u Pekingu 9. kolovoza 2008.
Predsjednik George Bush kaže da ruski napadi na Gruziju izvan ratne zone u Južnoj Osetiji označavaju 'opasnu eskalaciju' sukoba. Takvi su napadi, rekao je američki predsjednik, prijetnja miru u čitavoj regiji. On je pozvao Rusiju da okonča bombardiranja, te rekao da teritorijalni integritet Gruzije treba biti poštivan.

Glasnogovornik Bijele kuće kaže da je gospodin Bush ponovio stav Sjedinjenih Država i u subotnjim razgovorima s gruzijskim predsjednikom Mikhailom Saakashvilijem i ruskim predsjednikom Dmitrijem Medvjedevim.

Sjedinjene Države, Europska unija i Organizacija za sigurnost i suradnju u Europi  šalju izaslanstva u Gruziju u nadi da će osigurati prekid vatre.

A Russian Channel One television grab shows a Georgian tank burning in Tskhinvali, 08 Aug 2008
Ruska televizija prikazuje gorući gruzijski tenk u Tsinvaliju, 8. kolovoza 2008.
Prema izvješćima, u gruzijskoj odmetnutoj pokrajini Južnoj Osetiji i u subotu su se vodile žestoke borbe, drugi dan za redom, dok su ruski borbeni zrakoplovi vršili nove zračne udare na gruzijske vojne ciljeve. Gruzijske snage su se borile protiv separatista u glavnom gradu Južne Osetije Tsinvaliju, čijim su se ulicama kretali ruski tenkovi i oklopna prijevozna vozila. Očevici kažu da je grad razoren, a na ulicama leže leševi. Predsjednik Gruzije Mikhail Saakashvili kaže da gruzijske snage potpuno kontroliraju Tsinvali.

Borbe su se proširile i na drugu odmetnutu regiju Gruzije – Abhaziju. Dužnosnici izvješćuju da su ruski borbeni zrakoplovi gađali ciljeve u Abhaziji, gdje separatistički vođe kažu da se bore da istjeraju gruzijske postrojbe iz regije.

Gruzijski dužnosnici optužuju Rusiju za zračne udare protiv gruzijskih vojnih baza blizu glavnog grada Tbilisija, kao i za bombardiranje crnomorskog lučkog grada Potija u kojemu se nalaze ključni naftovodni terminali.

Gruzija kaže da će možda zatražiti međunarodnu vojnu pomoć.

Visoko povjerenstvo UN-a za izbjeglica, UNHCR, izvješćuje da su tisuće ljudi pobjegle iz Južne Osetije pred borbama. Mnogi su otišli u rusku regiju Sjeverna Osetija-Alanija, dok su drugi potražili spas u drugim područjima Gruzije.

emailme.gif Pošaljite članak e-mailom
printerfriendly.gif Ispišite

  Vodeća tema
Protu-raketni štit u Srednjoj Europi - najveća prepreka poboljšanju odnosa između Washingtona i Moskve?

  Ostali članci
Čudo od djeteta' često ne postane i veliki umjetnik
Zaljev Chesapeake nastoji spriječiti vlastito potonuće
Glumica Mariette Hartley pomaže obiteljima s traumama samoubojstava
Federer po šesti put pobjednik Wimbledona
'Globalna čarolija Baracka Obame u Moskvi neće funkcionirati'
Biden: "Izrael ima pravo reagirati na prijetnju iz Irana, bez obzira slaže li se Washington s time ili ne"
Dopredsjednik Biden proslavio Dan neovisnosti s američkim vojnicima u Bagdadu
Iran: optužbe protiv Mousavija za 'izdaju' po nalogu SAD
„Ledeno doba: Dinosauri dolaze“ - novi animirani film iz serijala o ledenom dobu
1709. - bitka kod Poltave  i rusko-ukrajinski odnosi
Amerika slavi 233. rođendan
Glavni cilj posjeta predsjednika Obame Moskvi: sporazum o ograničavanju strateškog naoružanja
I u Hrvatskoj potvrđen prvi slučaj svinjske gripe
Federer - Roddick u finalu Wimbledona
Sarah Palin daje ostavku na  položaj guvernerke Aljaske
Sestre Williams opet u finalu Wimbledona
Predsjednik Mesić Jadranki Kosor povjerio mandat za sastavljanje nove vlade
U američko-afganistanskim vojnim operacijama u pokrajini Helmand pale prve žrtve
Dopredsjednik Biden u nenajavljenom posjetu Bagdadu