VOANews.com

 
Vijesti na 45 jezika
Jedna skupina zatvorenika ipak ostaje u Guantanamu

10/07/2009

US guard at the military-run Camp Delta prison in Guantanamo Bay Guantanamo Bay, gdje su zatvoreni osumnjičeni za terorizam te organizatori terorističkih napada iz 2001. godine, najkontroverzniji je američki zatvor. Prvog dana boravka u Bijeloj kući predsjednik Obama je potpisao izvršnu naredbu da se Guantanamo zatvori u siječnju 2010. godine.

Njegov je plan – suditi nekima od zatvorenika na saveznim sudovima, drugima na vojnim tribunalima, a neki bi bili prebačeni u inozemstvo. Međutim, tijekom jednog senatskog saslušanja odlučeno je da će jedna skupina zatvorenika ipak ostati u Guantanamu na neodređeno vrijeme i vjerojatno bez podizanja optužnice.

Međunarodna zajednica je žestoko kritizirala Bushevu administraciju zbog držanja osumnjičenih za terorizam bez suđenja, a i sam je predsjednik Obama takvu praksu nazivao neprihvatljivom. Međutim, sada se i njegova administracija sučeljava s problemom kako i gdje suditi i zatvoriti osumnjičene teroriste.

Organizacije za zaštitu ljudskih prava kažu da cijela situacija ponovno stavlja Sjedinjene Države u nezgodan položaj i traže pošteno suđenje za zatvorene kojih sada ima 229. Niti oni niti njihovi čuvari ne znaju koliko će ih biti pušteno, koliko će ih ići na sud i koliko će biti držano u zatvoru bez suđenja.


E-mail This Article Pošaljite članak e-mailom
Print This Article Ispišite
  Vodeća tema
Predsjednik Obama odao počast ubijenima u Fort Hoodu

  Ostali članci
Što se očekuje od prvog putovanja predsjednika Obame u istočnu Aziju?
Nakon 65 godina - ponovni susret "Izgubljene bojne" i njenih spasitelja
Zemlje u razvoju u borbi protiv zagađenja
O Drugom svjetskom ratu - multimedijski
40 godina Ulice Sezam
Kancelarka Angela Merkel zahvalila Mihailu Gorbačovu zbog toga što je 1989. 'omogućio mirne političke promjene'
Pred predsjednikom Obamom ojačan izazov republikanaca
SAD: Raspravu o zakonu o reformi zdravstva preuzima Senat
Što se krije iza proročanstva o 2012. godini?
Ženski sastav Sometymes Why izdao drugi album, "Your Heart Is a Glorious Machine"  Audio Clip Available
'U Srednjoj Europi - radost, u Rusiji - osjećaj poniženosti; svi ignoriraju Zair'
Je li sovjetski komunizam bio poražen ili se urušio sam od sebe?
U Iraku usvojen dugo odgadjani izborni zakon
Američki profili: Wendy Kopp, osnivateljica programa Teach for America