VOANews.com

Glas Amerike Pouzdan izvor informacija

24 Novembar 2009 

Glas Amerike danas:

Vesti na 45 jezika
Tadić obećava nastavak saradnje sa Hagom


05/11/2009

Srpske vlasti imale su dva dana, koliko je glavni tužilac za ratne zločine Serž Bramerc boravio u Beogradu, da pokušaju da ga uvere da u potpunosti sarađuju sa Tribunalom u Hagu i da sve čine da privedu pravdi poslednja dva haška begunca Gorana Hadžića i Ratka Mladića.

Susret Tadića i Bramerca u Beogradu
Susret Tadića i Bramerca u Beogradu
Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc završio je večeras dvodnevnu posetu Beogradu, tokom koje je održao niz sastanaka sa najvišim državnim zvaničnicima Srbije. Uz poruku da će Srbija nastaviti u potpunosti da sarađuje sa Tribunalom u Hagu, predsednik Srbije Boris Tadić je u razgovoru sa Bramercom istakao da vlasti sve čine kako bi bili pronađeni preostali haški begunci, navodi se u saopštenju iz kabineta predsednika.

Posle susreta sa Rasim Ljajićem, Bramerc je odao priznanje Nacionalnom savetu za saradnju sa Haškim tribunalom ostvarenu po pitanjima dostavljanja dokumentacije, uvida u arhive državnih organa, oslobađanja svedoka dužnosti čuvanja tajne i svim drugim tehničkim aspektima saradnje, saopšteno je iz Saveta. U izjavi posle susreta Ljajić je rekao da očekuje pozitivan izveštaj tužioca Savetu bezbednosti UN, ali da ne može da tvrdi da će biti upotrebljen izraz "puna saradnja" Srbije sa Tribunalom jer se Hadžić i Mladić još nalaze na slobodi. Bramerc je danas razgovarao i premijer Mirkom Cvetkovićem, koji je poručio da je završetak saradnje sa Hagom jedan je od prioriteta njegove vlade, kao i da je dosadašnji stepen saradnje jasan dokaz da su Vlada i njeni nadležni organi u potpunosti posvećeni punoj saradnji sa Tribunalom, saopšteno je iz Vlade. 

A tokom jučerašnjeg dana, Bramerc je imao uspešan sastanak i sa Tužiocem za ratne zločine Vladimirom Vukčevićem:

"Ovaj sastanak je, po našoj oceni, bio izuzetno uspešan. Sada se nastavlja njegova poseta operativcima, dakle drugim članovima Akcionog tima i oni će nastaviti da pričaju o suštinskoj temi, a to je potraga za haškim beguncima", kazao je portparol tribunala Bruno Vekarić.

Treba inače podsetiti da je pre dolaska u posetu Srbiji, tužilac Serž Bramerc, koji inače veruje da se obojica haških begunaca nalaze u Srbiji, poručio da od njega ne treba očekivati ocenu da je Vlada ostvarila punu saradnju sa Haškim tribunalom, jer u Hagu još nisu Mladić i Hadžić.





Komentari:

1.

Tesko da ce Mladic ikada biti uhapsen,on je savrsen izgovor politicarima zasto Srbija ne ide brze ka EU i zasto se zakoni ne postuju,zasto su politicke stranke i njihovi finansijeri iznad zakona dok gospodare zivotom i smrcu u Srbiji.Pored toga Mladic je isuvise jasna veza Srbije sa ratom u Bosni,tako da se pre moze ocekivati nekakva nagodba,sa medjunarodnom zajednicom,nego hapsenje Mladica.
Poslao/poslala: Veljko Stojnic (srbija)
11-06-2009 - 10:39:04

2. Hapšenje Mladića i Hadžića

Ovu dvojicu je neohodno predati Tribunalu čime bi se skinuo teret sa cjelog srpskog naroda i omogućio pristup Evropi i Svijetu.Vlasti u Srbiji sigurno znaju gdje se oni skrivaju,kao što su znali i gdje je karadžić,mada su dugo pričali da im to nije poznato. Ako bez hapšenja i predaje Tribunalu ove dvojice,bude data saglasnost da postoji "potpuna saradnja" nikada oni neće biti izručeni.Holandija ima pravo što bez njihovog hapšenja neće dati saglanost Srbiji da pristupi Evropi.Popusti li biće to mizerija od države.
Poslao/poslala: Jokan (BiH)
11-06-2009 - 03:05:26

 
Pošaljite nam svoje komentare

Pošaljite komentar (maksimum 500 reči) na ovaj tekst i objavićemo ga na internet stranici. Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.












 
Svaki komentar (maksimum 500 reči) koji pošaljete biće pročitan. Svi komentari neće biti i objavljeni. Glas Ameriki zadržava pravo da Vaš komentar koristi u svim svojim programima. Uslovi i propisi za objavljivanje komentara.
E-mail This Article Pošaljite ovaj članak
Print This Article Verzija za štampu
Comment on This Article Pošalji komentar
  Vest dana

  Ostali izveštaji