Accessibility links

Breaking News
News

Vodca maďarskej opozície rezignoval - 2002-07-03


Predseda Zväzu mladých demokratov FIDESZ a parlamentný vodca maďarskej opozičnej koalície FIDESZ a Maďarskej občianskej strany Zoltán Pokorni sa v stredu vzdal svojich funkcií po správach médií o tom, že jeho otec bol viac ako 30 rokov informátorom bývalej komunistickej tajnej polície.

Pokorni povedal, že je ho otec mu potvrdil, že pracoval ako informátor pre tajnú políciu v rokoch 1956 až 1989. „V takejto situácii nemôžem ďalej pracova? ako predseda strany, tak ako by som si želal. Hoci nemám ani morálnu ani politickú povinnos? tak urobi?, vzdávam sa svojich funkcií“, povedal.

Zoltán Pokorni stál na čele tých, ktorí požadovali, aby nový socialistický premiér Péter Medgyessi odstúpil, pretože vyšlo najavo, že koncom sedemdesiatych a začiatkom osemdesiatych rokov pracoval pre komunistickú kontrarozviedku. Aj Medgyessiho činnos? odhalili maďarské médiá.

Pokorni v stredu povedal, že tí, ktorí poskytli informácie televíznej stanici, ktorá prvá priniesla informáciu o tom, že istý vysokopostavený politik mal otca, ktorý spolupracoval dlhé roky s tajnou službou, ho chceli vydiera? a požadovali, aby sa vzdal požiadaviek na odvolanie Medgyessiho.

Ako Pokorni povedal, jeho dnes 74-ročný otec bol v roku 1953 odsúdený na 12 rokov do väzenia za antikomunistickú činnos? a v roku 1956 ho počas revolúcie prepustili. Po obnove komunistickej vlády mu dali na výber – buď si pôjde odpyka? zvyšok – teda 9 rokov trestu, alebo sa stane informátorom.

Premiér Medgyessi povedal reportérom, že podľa jeho názoru Pokorni má aj naďalej miesto v maďarskom politickom živote. „Mali by sme sa koncentrova? na budúcnos? a na minulos? zabudnú?. V Maďarsku potrebujeme pokoj a nie profitovanie založené na tragédiách rodín“, povedal premiér.

Ako je známe koalícia Zväzu mladých demokratov FIDESZ a Občianskej demokratickej strany pod vedením bývalého premiéra Viktora Orbána utrpela v apríli volebnú porážku od Socialistickej strany, ktorú viedol Medgyessi. Pokorniho vo funkcii predsedu FIDESZ pravdepodobne nahradí bývalý predseda parlamentu János Ader a vo funkcii vodcu parlamentnej opozície bývalý minister športu Tamás Deutsch.

XS
SM
MD
LG